Questing, rymowane gry i zabawy dla dzieci i całych rodzin

Questing

Proponujemy Państwu opracowywanie atrakcyjnych, coraz bardziej popularnych w Polsce, form promocji oraz upowszechniania wiedzy o danych miejscach, obiektach i regionach. Oferta kierowana jest do organizacji pozarządowych, gmin, miast i powiatów, parków, muzeów oraz wszystkich instytucji i firm zainteresowanych skuteczną promocją lokalnych dóbr kultury, sztuki i krajobrazu, a także animacją kultury i rekreacji oraz aktywizowaniem społeczności lokalnych.

Wierszowane wskazówki, zadania i zagadki, wydawane w postaci dopracowanych graficznie folderów lub broszur, przeprowadzają uczestników wyprawy przez najciekawsze miejsca i zakątki danego regionu. Lokalne opowieści i niezwykłe historie pozornie zwykłych miejsc przeplatają się z rzetelnymi faktami oraz najważniejszymi informacjami o obiektach i miejscach, których nie można pominąć będąc w danej wsi, miasteczku czy gminie. Przekazywanie dziedzictwa kulturowego danego regionu, a także wiedzy o jego historii, krajobrazie czy też wyjątkowych osobach związanych ze społecznością lokalną, odbywa się w formie aktywnej zabawy dla całej rodziny. Niecodzienne przygody, wspólne zaangażowanie w rozwikłanie zagadek i dotarcie do finału zabawy, wzmacniają zarówno więzi rodzinne, koleżeńskie, jak i te, łączące uczestników zabawy z danym regionem, przez co stają się doskonałą formą promocji.

Przykładamy szczególnie dużą wagę do jakości narracji w naszych opracowaniach, aby nie ustępowała swoją atrakcyjnością miejscom, przez które ma prowadzić. Przemyślane rymy, miarowość tekstu i odpowiednia dynamika słowa sprawiają, że uczestnik zabawy przez cały jej czas pozostaje aktywny i ciekawy kolejnych etapów. Dbamy również o to, aby każdorazowo tworzony projekt graficzny był dopracowany w każdym szczególe i sugestywnie oddawał specyfikę danego miejsca.

Questing, gdyż tak nazywa się proponowana forma aktywności, zapoczątkowany został w USA i obecnie zyskuje popularność na całym świecie. Tak definiuje questing Wikipedia:

"...Questing to rodzaj gry polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach... Celem questingu jest rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, szukanie wyjątkowości w ciekawych i zupełnie zwyczajnych miejscach, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą, czy dziedzictwem kulturowym. Poza elementami edukacyjnymi, questing może pełnić również funkcje czysto rozrywkowe. To jednocześnie ciekawa metoda promocji regionów lub obiektów w myśl zasady: nauka przez zabawę.

Cechami, które ułatwiają propagowanie tej gry są: łatwość narracji, bezobsługowość (zasada „oprowadź się sam”) oraz brak konieczności posiadania specyficznej infrastruktury."

Rymowane bajki i opowiadania
Rymowane scenariusze

Proponujemy również rymowane gry i zabawy dla dzieci opierające się swoją filozofią na questingu, opracowywane jednak na dużo mniejszą skalę.

Oferta ta kierowana jest głównie do rodziców, dziadków, cioć, wujków, itp. chcących zagwarantować dzieciom niepowtarzalną zabawę, opierającą się na poszukiwaniu przysłowiowego "skarbu" na podstawie wierszowanych wskazówek, zadań i łamigłówek. Wykonanie wszystkich zadań i poleceń doprowadzi dziecko do określonego miejsca, w którym znajdzie prezent lub inną atrakcję wieńczącą całą zabawę. Każda ze wskazówek, poprzez swoje polecenia, prowadzi dziecko do wskazówki kolejnej, która musi zostać odszukana lub też uzyskana od kogoś dorosłego po wykonaniu określonego zadania. Wśród zadań do wykonania szczególną rolę odgrywają te, z obszaru zainteresowań danego dziecka (układanki, puzzle, śpiewanie piosenek, taniec, deklamowanie wierszy, budowanie z klocków, itp), oraz przypominające podchody poszukiwania wskazówek na podstawie pozostawionych znaków i śladów.

Przestrzenią proponowanych zabaw mogą być ogrody, parki, lasy, ale także domy i mieszkania. Wymagane jest zaangażowanie osób dorosłych oraz szereg ustaleń dotyczących szczególnych zainteresowań dziecka. Gra dostarczana jest w formie pakietu rymowanych wskazówek i zadań w atrakcyjnej formie graficznej ze szczegółową instrukcją ich rozmieszczenia. Wszelkie szczegóły muszą zostać ustalone indywidualnie.